X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
مهندس برتر
آموزش نیاز های ((اصلی و فرعی)) مهندس مکانیک
سایت های معتبر جهان در زمینه مکانیک
یکشنبه 30 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 23:08 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )

امروزه استخراج اطلاعات از منابع اینترنتی امری اجتناب ناپذیر است و به کاری روزمره تبدیل گردیده است . بهمین منظور جهت آشنایی با سایت های علمی مرتبط با مهندسی مکانیک در ادامه مطلب لیستی از چند سایت مرجع ذکر گردیده است .از دوستان عزیز تقافامندم درصورتی که سایت مفید دیگری را میشناسند در قسمت نظرات با ما به اشتراک گذارند

  


چاپ این مطلب: کلیک کنید

کتاب محاسبات عددی پیشرفته جرالد(Gerald)
شنبه 29 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 17:54 | نوشته شده به دست ایمان سودمند | ( 5 نظر )

لینک دانلود این کتاب به علت رعایت قانون کپی رایت از روی سرور حذف شد

Was Removed from The Server Due to CopyRight Law


چاپ این مطلب: کلیک کنید

فراخوان همکاری گروه مهندس برتر
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 19:57 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 5 نظر )


با سلام و خیر مقدم حضور بازدید کنندگان محترم


گروه مهندس برتر به اطلاع میرساند با توجه به بالا بودن تقاضا های همکاری در انجام پروژه های صنعتی- آزمایشگاهی و دانشجویی، تیم مدیریتی این وبلاگ پس از مطالعات صورت گرفته تصمیم به ارائه خدمات تعاملی در زمینه های گوناگون مکانیک- رباتیک- الکترونیک-برنامه نویسی- ابزار دقیق- ساخت وتولید - طراحی - شبیه سازی-آنالیز و... نموده است .لازم بذکر است جهت بالابردن سطح علمی کشور و ایجاد حس خودباوری و شکوفایی استعدادهای نهفته ،مدیریت مهندس برتر درنظر دارد تا درخصوص انجام طرح ها و ایده های نو و خلاقانه هیچ گونه هزینه ای را ازمراجعه کننده اخذ ننماید و مشاوره و ارائه خدمات بصورت تعاملی  و کاملا رایگان صورت پذیرد. باشد که قدمی هرچند کوچک در پیشبرد اهداف علمی کشور عزیزمان ایران برداریم.

 

برچسبها: رضا میراب زاده

چاپ این مطلب: کلیک کنید

پیستون
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:22 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )

 

 

 

پیستون اولین قطعه موتور است که شروع به حرکت می‌کند و انرژی بوجود آمده از احتراق سوخت را به میل لنگ منتقل می‌نماید.

 

ریشه لغوی

پیستون شکل دست نخورده کلمه (Piston) است که از زبان انگلیسی به زبان ما وارد شده است و به یکی از قطعات موتور اطلاق می‌شود.


ساختمان پیستون

پیستونها به شکل یک استوانه توخالی هستند که یک سر آنها بسته و سر دیگرشان باز است که از طریق این سر و بوسیله شاتون به میل لنگ متصل می‌شود البته معمولا قطر پیستون در سر باز آن بیشتر است. به عنوان یک مثال اگر یک استکان را برگردانید تقریبا شکل کلی یک پیستون را خواهید دید. طول پیستونها معمولا کمی بیشتر از قطرشان است و تا حد امکان سبک ساخته می‌شوند. پیستونها می‌بایست دارای استحکام لازم بوده و کیفیت بالایی داشته باشند در ضمن می‌بایست بتوانند به خوبی حرارت را هدایت کنند. هدایت حرارت در پیستون بسیار حیاتی است زیرا در غیر اینصورت پیستون بسیار داغ شده و خطر چسبیدن آن بر اثر انبساط به جداره سیلندر پیش می‌آید.

  


چاپ این مطلب: کلیک کنید

شاتون
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:20 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )

 

   

مقدمه

 

در موتورهای پیستونی ، خواه دوزمانه باشند، خواه چهارزمانه ، پیستون تنها در مرحله احتراق سوخت جهت حرکت خود انرژی دارد و در مراحل دیگر (از قبیل تنفس ، تراکم و تخلیه) می‌بایست به نحوی حرکت داده شود. برای تامین حرکت پیستون در زمانهای که احتراقی در سیلندر صورت نمی‌گیرد از میل لنگ استفاده می‌کنند. 

                              

البته اینکه خود میل لنگ حرکتش را از کجا می‌آورد، بدیهی است که حرکت میل لنگ نیز از احتراق سوخت است اما ساختمان و شکل کلی میل سنگ به گونه‌ای است که در موتورهای چند سیلندر در هر زمان توسط یکی از پیستونها تحت فشار قرار می‌گیرد و همواره دارای انرژی جنبشی است که با استفاده از این انرژی پیستونها دیگر را که در مراحلی نیز از مرحله احتراق هستند، به حرکت در می آورد. در موتورهای تک سیلندر نیز برای تامین حرکت پیستون در زمانهای غیر از زمان قدرت (زمان احتراق سوخت) از یک چرخ لنگر (فلایویل) که به میل لنگ متصل است استفاده می‌شود.

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

سر سیلندر
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:16 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )


 

 

در یک موتور درونسوز سرسیلندر به قطعه‌ای گفته می‌شود که بر فراز بخش بالایی سیلندرها قرار دارد.

چنانچه بلوک سیلندر یک موتور را به تنهایی دیده باشید. متوجه شده‌اید که قسمت فوقانی آن باز بوده و پیستونها در درون سیلندرها قابل دیدن هستند. در ضمن سوراخهایی در بدنه موتور وجود دارد (بدنه موتورهای بلوک سیلندر است) که انتهای آنها باز است. برای تکمیل شدن ساختار بلوک سیلندر به سرسیلندر نیاز است. 

  


چاپ این مطلب: کلیک کنید

سیلندر
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:11 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )


 

  

ریشه لغوی

کلمه سیلندر (Cylinder) یک کلمه انگلیسی است که به شکل دست نخورده در زبان فارسی استعمال می‌شود. معنای اصلی سیلندر «استوانه» می‌باشد.  

دید کلی

سیلندر موتور به قسمت استوانه‌ای شکل موتور گفته می‌شود که قطعات دیگر نظیر پیستون درون آن قرار گرفته و بالا و پایین می‌روند. شکل کلی سلندرها یک استوانه‌ای است که از هر دو طرف باز است. به عنوان مثال اگر قسمت تحتانی یک لیوان را از جایی ببریم که قطر آن با قطر دهانه لیوان یکسان باشد یک سیلندر ساخته‌ایم. سیلندر موتور در تمامی موتورهای احتراق داخلی (خواه چهارزمانه باشد خواه دوزمانه) وجود دارد.لیکن شکل آن متناسب با نوع موتور متفاوت است. همچنین ابعاد سیلندر نیز متناسب با توان اسمی موتور و تعداد سیلندرهای آن متفاوت است. در معنای کاربردی کلمه سیلندر نه تنها به یک استوانه توخالی بلکه به بدنه اصلی موتور گفته می‌شود که شامل سیلندرها و نیز پوسته پوشاننده اطراف آنها مجاور عبور آب برای خنک کاری سیلندر و نیز مجاری روغن گفته می‌شود. سیلندر قسمت اصلی یک موتور است و سایر قسمت‌های موتور به آن وصل می‌شوند.

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

بادامک
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 00:43 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )

                        

بادامک به جزئی از ماشین گفته می­شود که جزء دیگری از آن ماشین را که پیرو نامیده می­شود با تماس مستقیم تحت شرایط تعیین کننده­ای به حرکت در می­آورد.

عضو راننده را بادامک و عضو رانده را پیرو می­نامیم. بادامک می­تواند دارای حرکت­های دورانی، انتقالی یا نوسانی بوده، و یا حتی ثابت باشد. پیرو نیز به نوبه خود می­تواند دارای حرکت دورانی و یا انتقالی باشد.

قابلیت تغییر بادامک بر این اساس است که با تغییر شکل منحنی بادامک تغییری در مشخصه­ی حرکت پیرو ایجاد می­شود. به­همین علت تعداد حرکت-های قابل استفاده پیرو به تنوع و دقت مهندس طراحی بستگی دارد. بادامک­هایی را ممکن است طرح کرد که هر حرکتی به پیروش بدهد ولی ممکن است در بعضی از سرعت-های حدی ایجاد شده، شتاب حرکت خیلی زیاد باشد که نتیجه این شتاب­های حدی، تنش زیاد ارتعاش سیستم است طراح چنین بدامک و پیرو، حتماً باید متوجه این مؤلفه­های شتاب و خواص ماده­ای که بادامک و پیرو از آن ساخته می­شود، باشد تا در مقابل تنش­های شدید و خستگی ناشی از ارتعاش، مقاومت کافی موجود باشد و گرنه فرسایش نسبی افزایش و عمر مکانیزم کاهش خواهد یافت.

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

میل گاردان
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 00:34 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )

 

وظیفه میل گاردان انتقال گشتاور پیچشی گیربکس به دیفرانسیل بوده میل گاردان در خودروهای

 که چرخ های محرک در جلو وجود دارد به کار نمیرود میل گاردان نیروی پیچشی زیادی تحمل میکند

بر طبق قرار داد اکثر اتومبیل های که شامل  دستگاه تولید نیرو و دستگاه انتقال قدرت و دستگاه

کلاچ در جلو می باشند ولی دستگاه محرک  واقعی خودرو در عقب واقع است و برای انتقال نیرو

به دستگاه محرک در عقب اجزای مخصوصی لازم است که این کار را انجام می دهند که در مهندسی

اتومبیل "محور حرکت " نامیده می شود.

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

فلایول
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 00:14 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )


فلایویل از ساخمان بسیار ساده‌ای برخوردار است. در واقع ویژگیهای فلایویل در این خلاصه می‌باشد که این قطعه می‌بایست متقارن باشد و در عین حال نیز جرم نسبتا زیادی داشته باشد. ابعاد ، اندازه و شکل فلایویل‌ها با توجه به نوع و اندازه و تعداد سیلندرهای موتور متفاوت است.     

تعریف 

فلایویل یک قرص گردان سنگین است که به عنوان یک ذخیره کننده گشتاور زاویه ای به کار می رود. فلایویل ها در مقابل تغییر سرعت دورانشان مقاومت می کنند، که در نتیجه هنگامی که یک گشتاور نامنظم به آن اعمال می شود، به یکنواخت نگه داشتن چرخش محور کمک می کند. فلایویل ها همچنین توسط موتورهای کوچک برای ذخیره انرژی در زمان طولانی تر و آزاد کردن آن در زمانی کوتاهتر به کار می‌روند. با این کار در یک دوره کوتاه قدرت را افزایش می دهند

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

میل لنگ
پنج‌شنبه 27 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 23:44 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )

  

میل لنگ دارای شکل فضایی خاصی است که با توجه به تعداد لنگ‌هایش با یکدیگر تفاوت می‌کنند. ساده‌ترین میل‌لنگ ، میل‌لنگ یک موتور تک سیلندر است. که دارای یک لنگ در وسط و دو تکیه گاه در طرفین است.

ریشه لغوی

میل لنگ یک کلمه فارسی است و بیانگر میله‌ای است که از حالت ضخیم خارج شده است. معنای کاربردی میل لنگ عبارتست از یکی از قطعات موتور که باعث می شود قدرت چرخشی تولید شود.

  


چاپ این مطلب: کلیک کنید

دیفرانسیل
پنج‌شنبه 27 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 23:28 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر ) 

دیفرانسیل  یکی از  اعضای سیستم  انتقال قدرت  می باشد  دیفرانسیل  بعد از  میل گاردان قرارمی گیرد  البته در  صورتی  که  خودرو  دارای  میل گاردان  باشد  اگر  خودرو  دارای  میل  گاردان نباشد  دیفرانسیل  بعد از  گیربکس  قرار خواهد  گرفت و بعد از  دیفرانسیل  پلوس ها  قرار دارند زمانی  که  یک اتومبیل دور میزند  باید چرخی از ان که  در طرف  خارج پیچ است با سرعت  بیشتری نسبت به چرخ دیگر بچرخد اگر بخواهیم بدون ترمز گرفتن  بچرخیم و  همچنین هنگامی  که یک چرخاز روی یک برجستگی عبور می کند باید از چرخ دیگر تندتر بچرخد دیفرانسیل این عمل را امکان پذیرمی کند دیفرانسیل دستگاهی است  که نیروی حاصله از  موتور را موقعی که وسیله نقلیه به طورمستقیم و در سطح صاف حرکت  می کند به طور مساوی بین چرخ های عقب تقسیم می کند ولی موقع دور زدن و یا چپ و راست  رفتن و هنگام گردش ها  یا در دست انداز نیروی موتور را به نسبت احتیاج بین چرخ های عقب تقسیم می نماید قطعات  دیفرانسیل در  داخل پوسته یا محفظه ای که معمولا ان را کله گاوی می گویند قرار دارند در داخل این جعبه که دنده کرانویل و دنده پینیون و چهارهرز گرد کوچک  و  شش عدد  بلبرینگ و  دو دنده سر پلوس  چرخ ها قرار گرفته اند  به طور خلاصه می توان   گفت که نیروی  موتور به وسیله  کلاچ به جعبه دنده و از گیربکس توسط میل گاردان  به دیفرانسیل و از دیفرانسیل  به پلوس چرخ ها منتقل و چرخ ها  به حرکت در  می ایند با گردش میلگاردان دنده پینیون هم می چرخد و چون دنده کرانویل با دنده پینیون درگیر است کرانویل را به حرکت در می اورد و  به همراه خود  هرز گردها  را هم می چرخاند  اگر چرخ های  اتومبیل در سطح  صاف حرکت کنند  دنده هرز گرد  با دنده های پلوس  حرکت و چرخشی ندارد  ولی اگر چرخ ها هماهنگی نداشته باشد و اتومبیل در حال دور زدن باشد باید یک چرخ که در زاویه تنگ قرار گرفته است اهسته گردش نماید  در این موقع  دنده های  هرز گرد  بر خلاف دنده های  پلوس به حرکت  در ایند و سبب سریع تر گردانیدن یکی از دنده های پلوس می شوند (چرخی که مقاومت کمتری را تحمل می کند)دنده های هرز گرد که تعداد انها دو یا چهار عدد می باشد نقش مهمی در دیفرانسیل دارند کار انها تنظیم دور چرخ در سر پیچ ها می باشد

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

آموزش مفاهیم پایه برق به زبان ساده
پنج‌شنبه 27 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 19:51 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 1 نظر )
بین الکترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد که ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالکتریکی را مطرح کرده که برای الکترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

بین الکترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد که ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالکتریکی را مطرح کرده که برای الکترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

الکترون چیست؟

اجزای ماده : 

چه عاملی سبب ماندن الکترون در مدار مشخص خود می شود ؟ 

درون هسته چیست ؟ 

بار الکتریکی چیست ؟ 

چگونه می توان مواد را باردار کرد ؟ 

...


چاپ این مطلب: کلیک کنید

مفاهیم علمی یاتاقان ها
پنج‌شنبه 27 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 14:08 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )


برای تسلط به علم یاتاقانها باید با مبحثهای گوناگونی در علم‌های فیزیک، دینامیک، مواد، شیمی،‌ طراحی اجزا، سیالات، ساخت و تولید، آمار و مبحثهای فنی دیگر آشنا باشیم، در اینجا فقط این مبحثها را به طور خلاصه بیان و لینکهایی را برای مطالعه آنها معرفی ‌می‌کنیم، برای دوستانی که علاقمند به یادگیری علم یاتاقانها هستند کتابهایی را معرفی خواهم کرد.

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

علل خرابی یاتاقانها
پنج‌شنبه 27 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 13:37 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )


- خرابی ناشی از جازدن
خرابی محلی در شیار های یاتاقان ناشی از عیب جازدن یاتاقان می باشد.این خرابی برای نمونه زمانی رخ می دهد که رینگ داخلی یاتاقان غلتشی استوانه ای به خوبی در رینگ خارجی آن حا زده نشود و یا نیروی جا زدن یاتاقان در وسط اجزای یاتاقان وارد شود.
حوزه بار رینگ یاتاقان، ناشی از بارهای خارجی اعمال شده وشرایط گردش یاتاقان است که این حوزه با کدر شدن شیار های یا تا قان مشخض میشود.
شیار های غیر عادی روی یا تاقان،ناشی ازپیشبار مخربی است که از جا زدن خیلی محکم یا تاقان ویا تنظیم غیر دقیق یا تاقان روی محور ،می باشد.


 

 


چاپ این مطلب: کلیک کنید

کتاب محاسبات عددی پیشرفته کارناهان (carnahan)
چهارشنبه 26 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:41 | نوشته شده به دست ایمان سودمند | ( 5 نظر )


لینک دانلود این کتاب به علت رعایت قانون کپی رایت از روی سرور حذف شد

Was Removed from The Server Due to CopyRight Law


چاپ این مطلب: کلیک کنید

معرفی روشهای قالب گیری پلیمرها
چهارشنبه 26 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:23 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 1 نظر )


قالبگیری فشاری قالبگری انتقالی 

قالبگیری تحت فشار پیستون 

قالبگیری بصورت ریخته گی 

قالبگیری پرسی 

لازم به ذکر است که دو روش اول بصورت عمده برای تولید قطعات پلاستیکی اعم از مواد ترمو پلاستیکی وترمو ستی میباشد. 

 
برچسبها: رضا میراب زاده

چاپ این مطلب: کلیک کنید

روش های تولید ماشینی کاپوزیت های پایه پلیمر
چهارشنبه 26 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:17 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )


روش های مختلفی جهت تولید قطعات کامپوزیتی پایه پلیمری وجود دارد که به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند : 

1- روش های تولید ساده لایه چینی دستی و پاششی که شامل روش های تولید با قالب باز هستند . تیراژ دراین نوع تولید ، محدود یک الی سه قطعه در روز است و کیفیت محصول به اپراتور بستگی دارد . 

2- روش های تولید خاص پالتروژن ، پیچش الیاف و لایه نشانی پیوسته که جهت تولید قطعات خاص مانند لوله ، پروفیل ، ورق و غیره مورد استفاده قرار می گیرند . 

3- روش تولید قطعات صنعتی SMC ، BMC ، RTM ، GMT ، LFT و ... که روش های LFT و GMT مربوط به گرمانرم ها و روش های RTM ، BMC و SMC مربوط به گرما سخت ها هستند . 

بازار تولید قطعات صنعتی در اروپا در سال 1999 معادل 352 هزارتن بوده که سهم هریک از این روش ها به صورت زیر است : 

SMC : 190 هزارتن معادل 54 درصد 

BMC : 90 هزارتن معادل 6/25 درصد 

LFT و GMT : 42 هزارتن معادل 9/11 درصد 

RTM : 30 هزارتن معادل 5/8 درصد


 
برچسبها: رضا میراب زاده

چاپ این مطلب: کلیک کنید

مروری بر دنیای پلاستیک ها و پلیمر ها
چهارشنبه 26 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 01:14 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )دنیای پلاستیک ها و پلیمر ها در اثنای جنگ جهانی دوم موادی مثل نایلون پلی اتیلن، اکریلیک موسوم به پرسپکس به دنیا عرضه شد. نئوپرن را شرکت دوپان در سال 1932 ابداع و به شکل تجارتی ابتدا با نام دوپرن و بعدها نئوپرن عرضه کرد.

شاخه‌های پلیمر

اولین قدم در زمینه صنعت پلاستیک توسط فردی به نام واسپاهیات انجام گرفت وی در تلاش بود ماده‌ای را به جای عاج فیل تهیه کند. وی توانست فرآیند تولید نیترات سلولز را زا سلولز ارائه کند. در دهه 1970 پلیمرهای‌هادی به بازار عرضه شدند که کاربرد بسیاری در صنعت رایانه دارند زیرا مدارها و ICهای رایانه‌ها از این مواد تهیه می‌شوند. و در سالهای اخیر مواد هوشمند پلیمری جایگاه تازه‌ای برای خود سنسورها پیدا کردند. پلیمرها را می‌توان از 7 دیدگاه مختلف طبقه بندی نمود. صنایع ، منبع ، عبور نور ، واکنش حرارتی ، واکنش‌های پلیمریزاسیون ، ساختمان مولکولی و ساختمان کریستالی.

از نظر صنایع مادر پلیمرها به چهار گروه صنایع لاستیک ، پلاستیک ، الیاف ، پوششی و چسب تقسیم بندی می‌شوند. اینها صنایع مادر در پلیمرها می‌باشند اما صنایع وابسته به پلیمر هم فراوان هستند مانند صنعت پزشکی در اعضای مصنوعی ، دندان مصنوعی ، پرکننده‌ها ، اورتوپدی از پلیمرها به وفور استفاده می‌شود. پلیمرها از لحاظ منبع به سه گروه اصلی تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از :

پلیمرهای طبیعی ، طبیعی اصلاح شده و مصنوعی. 

چاپ این مطلب: کلیک کنید

cavitation
چهارشنبه 26 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 00:14 | نوشته شده به دست رضا میراب زاده reza mirabzadeh | ( 0 نظر )
 

کاویتاسیون یکی از خطرناکترین حالتهایی است که ممکن است برای یک پمپ به وجود آید. آب یا هر مایع دیگری، در هر درجه حرارتی به ازای فشار معینی تبخیر می شود. هرگاه در حین جریان مایع در داخل چرخ یک پمپ، فشار مایع در نقطه ای از فشار تبخیر مایع در درجه حرارت مربوطه کمتر شود، حبابهای بخار یا گازی در فاز مایع به وجود می آیند که به همراه مایع به نقطه ای دیگر با فشار بالاتر حرکت می نمایند. اگر در محل جدید فشار مایع به اندازه کافی زیاد باشد، حبابهای بخار در این محل تقطیر شده و در نتیجه ذراتی از مایع از مسیر اصلی خود منحرف شده و با سرعتهای فوق العاده زیاد به اطراف و از جمله پره ها برخورد می نمایند. در چنین مکانی بسته به شدت برخورد، سطح پره ها خورده شده و متخلخل می گردد. این پدیده مخرب در پمپ ها را کاویتاسیون می نامند.


Image result for ‫کاویتاسیون‬‎

برچسبها: رضا میراب زاده

چاپ این مطلب: کلیک کنید

تعداد کل صفحات: 25


 
تقویم
تیر 1397
شیدسچپج
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
آمار
بازدیدکنندگان : 924788